#Pravdabolí: Deepfake video

Ověřte si zdroje informací a nevěřte všemu, co vidíte na vlastní oči, protože občas pravda bolí.

Co když videu někdo uvěří?

Na videu mluví premiér ČR o tom, že byl dezinformován.
Kdokoliv může být dezinformován i být využit k šíření dezinformací.

Video je součástí kampaně europoslankyně Markéty Gregorové

Proč jsme video vytvořili?

Chceme ukázat, jak je technologie deepfake nebezpečná a jak může manipulovat veřejné mínění. Video nemá tvořit dokonalou iluzi, ale představit volně dostupnou technologii a její dnešní možnosti. Příště se nemusíte setkat s varováním před dezinformacemi, ale přiznáním k trestné činnosti, vyzývání k nepokojům, propagaci ideologie nebo “jen” k nákupu produktu. Kdo se může stát terčem?

Kdokoliv - to jediné, co je k tomu potřeba, je dostatek dat.

Co je to deepfake video?

Deepfake, pojem vytvořený z tzv. deep learningu (hlubokého učení, odvětví umělé inteligence) a slova „fake“ (falešný), jsou uměle vytvořené obrázky či videa, kde je něčí obličej nahrazen obličejem někoho jiného. Zjednodušeně: čím více dat (například fotek a videí obličeje z různých úhlů) do programu vložíte, tím snáz pak program sám obličej pozná a může přes základní datové body namodelovat na správná místa jinou tvář.

Více si můžete přečíst v článku: Deepfakes: Na počátku bylo slovo. Potom se přidaly obrázky

Jak podobné video vzniká?

Přípravy probíhaly od září do listopadu, kdy se připravoval obsah videa a hledali se vhodní dodavatelé. V prosinci proběhlo natáčení a od poloviny prosince do konce ledna probíhaly postprodukční práce - výpočet obličeje, úpravy zvuku, prostředí a další úpravy. Finální podoba videa je v pořadí 17. verze.

Projekt jsme realizovali s NEOCONT GROUP s. r. o. a hercem a imitátorem Petrem Jablonským.