Pravda bolí: Boj proti dezinformacím v praxi

Konference | 27. 10. 2020

Naživo online

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace, proběhne akce čistě online v podobě živého přenosu panelové diskuze.

Odkaz na záznam

Program

16:00 Úvod
16:10 Panelová diskuze (dotazy přes Sli.do #pravdaboli)
17:30 Konec

Mluvčí

Mgr. Jonáš Syrovátka

Programový manažer v Prague Security Studies Institute, věnující se zejména tématům souvisejícím s dezinformacemi a informačním působením Ruské federace v České republice, autor projektu České volby v éře dezinformací a doktorand Masarykovy univerzity v Brně. Nad tématem dezinformací se pravidelně zamýšlí na svém blogu na Akuálně.cz

Laďka Mortkowitz Bauerová

Hovoří čtyřmi světovými jazyky a má za sebou více než 20 let zkušeností v novinářské branži. Během nich pracovala pro světové mediální domy jako The New York Times nebo Bloomberg. V současné době pracuje jako zpravodajka AFP a byla první, kdo byl v České republice zodpovědný za ověřování falešných zpráv na sociální síti Facebook.  

Jan Žabka

Reportér webu HlídacíPes.org se zálibou v odhalování dezinformací pomocí online nástrojů a se zájmem o novinářskou etiku. Při studiu žurnalistiky v Olomouci působil jako šéfredaktor studentské redakce Houpací Osel. Z factcheckingových aktivit stojí za zmínku jeho spolupráce s mezinárodním investigativním týmem Bellingcat, kdy ověřoval fotografie Andreje Babiše mladšího na Krymu, nebo pátrání po původu videa s falešným prezidentem Zemanem v Číně, za kterým stál internetový producent Kazma.

Ondřej Kundra

Zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt. Specializuje se na působení cizích mocností na Českou republiku a Evropu, zejména na aktivity Ruska a Číny. Napsal životopis Medy Mládkové Můj úžasný život, Putinovi agenti o ruských tajných službách; a společně s Tomášem Lindnerem pak titul Můj syn terorista o radikalizaci evropských konvertitů a knihu Vendulka o příběhu nejznámější fotografie Československého holocaustu. Za své investigativní články získal několik Novinářských cen a je nositelem ceny Ferdinanda Peroutky.